Kam oznámit úmrtí příjemce dávky

Pokud příjemce dávky důchodového pojištění nebo výsluhového příspěvku (dále jen "dávka") zemře v zařízení sociálních služeb, hlásí jeho úmrtí OSZ MV toto zařízení.

V ostatních případech je třeba o úmrtí poživatele dávky co nejdříve informovat odbor sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra (dále jen "OSZ MV"), a to e-mailem (osz@mv.gov.cz) popřípadě lze úmrtí oznámit prostřednictvím informační linky na tel. čísle 974 816 356 nebo reklamační linky na tel. č. 974 816 326.

 

Pokud je však dávka vyplácena jinému příjemci (tj. zákonnému zástupci, opatrovníkovi, zvláštnímu příjemci či členovi domácnosti, který příjemce dávky zastupuje podle § 49 a § 50 občanského zákoníku), je tento jiný příjemce povinen úmrtí poživatele dávky písemně ohlásit OSZ MV, a to do 8 dnů od úmrtí.

 

Pokud se poživatel dávky důchodového pojištění dožil prvního dne v kalendářním měsíci, dávka byla vyplacena oprávněně, a to v plné měsíční výši. Pokud se však příjemce dávky důchodového pojištění nedožil prvního dne kalendářního měsíce, nejbližší splátka již nenáleží.

U výsluhového příspěvku platí pravidlo, že pokud se poživatel výsluhového příspěvku dožil dne stanoveného výplatního termínu (tj. 11. dne v měsíci na běžný kalendářní měsíc;  připadne-li splatnost dávky na sobotu, neděli nebo svátek, je dnem výplaty předcházející pracovní den), náleží v kalendářním měsíci celá částka výsluhového příspěvku. Pokud se dne výplatního termínu nedožil, náleží pouze alikvotní částka do dne úmrtí poživatele výsluhového příspěvku.

 

Pokud měl zemřelý příjemce dávky důchodového pojištění zařízenou výplatu v hotovosti, je vhodné, aby pozůstalý sdělil datum úmrtí přímo poštovnímu úřadu, který výplatu prováděl. Pokud tak pozůstalý neučiní, zastavení výplaty zrealizuje OSZ MV až poté, kdy obdrží informaci o úmrtí z registru obyvatel.

V některých případech, zejména pokud je příjemcem dávky jiná osoba, např. zvláštní příjemce či opatrovník, může dojít k přeplatku na dávce. Nejčastěji se jedná o situaci, kdy tyto osoby převezmou dávku, která vzhledem k datu úmrtí důchodce nenáleží. Tento přeplatek je pak po příjemci dávky vyžadován zpět na účet MV.

 

Nepřevzaté, avšak náležející splátky dávky jsou takzvaným nedoplatkem dávky.

V případě, kdy je zemřelému vyplácena dávka na jeho bankovní účet, zastaví OSZ MV po nahlášení úmrtí výplatu od nejbližší splátky. Než dojde k ukončení výplaty, může nastat situace, že je na účet převedena ještě splátka dávky, která již nenáležela, a tím vznikne přeplatek na dávce. Pokud je na účtu dostatek peněžních prostředků, na žádost OSZ MV banka již nenáležející částky dávky vrátí. V případě, že na účtu zemřelého není dostatečný zůstatek a právo disponovat s peněžními prostředky na něm má jiná osoba, je tato osoba povinna již nenáležející částku vrátit. 

 

Dojde-li k úmrtí příjemce dávky, jehož dávka byla vyplacen na účet jeho manžela/manželky, je pozůstalý manžel/manželka povinen/povinna nenáležející částku dávky zemřelého vrátit.

 

Pokud byla dávka vyplácena na účet zákonného zástupce, opatrovníka, zvláštního příjemce či člena domácnosti, který příjemce dávky zastupuje podle § 49 a § 50 občanského zákoníku, a výplata dávky byla na takový účet převáděna i po úmrtí důchodce, odpovídá za přeplatek jiný příjemce dávky.