Odchodné

Odchodné je jednorázovým peněžitým nárokem bývalého příslušníka. V souladu s konstrukcí služebního poměru jako celoživotního povolání, ve spojení se závislostí výše odchodného na době trvání služebního poměru, plní odchodné zejména motivační funkci. Samotná výplata odchodného po skončení služebního poměru potom v sobě kumuluje funkci sociální, ale má i charakter kompenzace za náročný výkon služby a za určitá omezení, která příslušník musí strpět při výkonu služby.  

Podmínky nároku na odchodné 

Nárok na odchodné vznikne bývalému příslušníkovi,  

  1. který vykonával službu alespoň po dobu 6 let a
  2. jeho služební poměr skončil. Služební poměr však zároveň nesmí skončit některým z taxativně uvedených důvodů, se kterými zákon o služebním poměru nespojuje vznik nároku na odchodné. 

Důvody skončení služebního poměru, které vylučují nárok na odchodné: 

příslušník musel být propuštěn jestliže:

a) byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně (odsouzení za nedbalostní trestný čin, byť by ve svém důsledku vedlo ke skončení služebního poměru, tudíž nezakládá zánik nároků na výplatu odchodného nebo výsluhového příspěvku),

b) bylo v řízení o úmyslném trestném činu pravomocně

  • rozhodnuto o podmíněném zastavení jeho trestního stíhání
    (§ 307 trestního řádu) nebo
  • bylo pravomocně schváleno narovnání (§ 309 trestního řádu) nebo
  • bylo pravomocně rozhodnuto o podmíněném odložení návrhu na potrestání (§ 179g trestního řádu) a jednání, kterým trestný čin spáchal, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka,

c)    porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru, a je následně na základě jednání, které vedlo k jeho propuštění, pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně,

d)    požádal o propuštění

  • a je proti němu vedeno trestní řízení pro trestný čin spáchaný úmyslně a následně je za něj pravomocně odsouzen nebo 
  • bylo pravomocně rozhodnuto o podmíněném zastavení jeho trestního stíhání nebo 
  • bylo pravomocně schváleno narovnání nebo 
  • bylo pravomocně rozhodnuto o podmíněném odložení návrhu na potrestání. 

Výměra odchodného 

Základní výměra odchodného činí 1 měsíční služební příjem. Za každý další ukončený rok služebního poměru se zvyšuje o jednu třetinu tohoto příjmu.  

Nejvyšší výměra odchodného činí šestinásobek měsíčního služebního příjmu. Maximální výměry odchodného je tedy dosaženo po 21 letech služby. 

Bylo-li při předchozím skončení služebního poměru bývalému příslušníkovi vyplaceno odchodné, vyplatí se mu při novém skončení služebního poměru odchodné snížené o částku, která mu již byla vyplacena. Jestliže bylo bývalému příslušníkovi vyplaceno odchodné ve stejné nebo vyšší výměře, než je výměra odchodného, na kterou mu vznikl nárok, odchodné se mu nevyplatí. Obdobně se postupuje v případě, kdy bylo bývalému vojákovi z povolání při skončení služebního poměru vojáka vyplaceno odbytné nebo odchodné.  

Výplata odchodného 

Odchodné se vyplácí jednorázově do 30 dnů ode dne skončení služebního poměru, a to na základě rozhodnutí příslušného služebního funkcionáře útvaru posledního služebního zařazení bývalého příslušníka.