Podání žádosti o invalidní důchod
Podmínky nároku na invalidní důchod stanoví § 38 a § 40, výši důchodu stanoví § 41 až § 42 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Kdy se Vás to týká?
Pokud jste/byl příslušníkem ozbrojených sil (příslušníkem Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace nebo osobou, které byla poskytována zvláštní ochrana a pomoc na základě zvláštního právního předpisu (zákon č. 137/2001 Sb., o zvláštní ochraně svědka a dalších osob, ve znění pozdějších předpisů) a Váš zdravotní stav se zhoršil natolik, že Vás omezuje ve výkonu výdělečné činnosti – žádost vyřizuje orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra (dále jen “OSZ MV“), kontakty zde.
Jak podáte žádost?
- on line po přihlášení do klientské části portálu,
- osobně u útvaru, kde konáte službu, popř. kde jste ji naposledy vykonával, podle místa trvalého bydliště, nebo na návštěvní místnosti OSZ MV.
Pokud se nemůžete osobně dostavit, můžete jiné osobě udělit plnou moc (nemusí být úředně ověřená). Žádost při osobním podání se žadatelem (zmocněncem) sepisuje příslušný sepisovatel, kterému jsou sdělovány požadované údaje a předkládány potřebné doklady.
Žádost o důchod je možné podat i zpětně. Výplata bude přiznána od data vzniku nároku, přičemž náležející nevyplacené splátky důchodu budou doplaceny. Limitem pro výplatu důchodu je 5 let zpátky ode dne uplatnění žádosti, poté dochází k zániku nároku na výplatu jednotlivých splátek. Připadne-li datum vzniku invalidity do období výplaty nemocenského nebo náhrady služebního příjmu (§ 65 zákona č. 155/1995 Sb.), důchod lze vyplácet až po ukončení této výplaty.
Žádost o důchod nelze podat poštou.
! Příklad: Pojištěnec žádá o přiznání invalidního důchodu např. od vzniku nároku. Žádost o invalidní důchod uplatnil dne 25. 8. 2020. Invalidní důchod bude přiznán ode dne 2. 1. 2014, ale doplacen bude pouze ode dne 25. 8. 2015 = pět let zpětně.
Co budete potřebovat?
Doklad totožnosti, tj. občanský průkaz, případně cestovní pas a dále:
- doklady o době studia (popřípadě učení), a to i v případě, že nebylo dokončeno/ výuční list; maturitní vysvědčení; výkaz o studiu (index), vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, diplom, potvrzení školy o délce studia (pro nárok na důchod a jeho výši nemá přímý vliv stupeň dosaženého vzdělání, ale délka doby (zejména denního) studia; proto je nutné předložit doklady, z nichž je tato skutečnost patrná/
- doklady o době vojenské služby / vojenská knížka, potvrzení Správního archivu Armády České republiky (sídlí na adrese: nám. Republiky 408/4, 779 00 Olomouc)/
- doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti /rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, popř. jiné doklady o době a rozsahu péče (např. rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče, rozhodnutí okresní správy sociálního zabezpečení - nelze-li skutečnosti ověřit z centrálního registru obyvatel
- doklady o dobách pojištění, náhradních dobách pojištění (např. doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby, doba dobrovolné účasti na důchodovém pojištění, účast na důchodovém spoření, tzv. II. pilíř, v letech 2013 až 2015, informace o době pojištění v zahraničí, zejména číslo sociálního pojištění, aj.)
- žadatelé, kteří pobírají/pobírali náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz (nemoc z povolání) předkládají potvrzení zaměstnavatele o výši vyplacených náhrad
- pro výplatu důchodu na účet je třeba předložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis „Žádost o převádění výplaty dávky důchodového pojištění na účet u banky v ČR“ nebo „Žádost o převádění výplaty dávky na účet u banky (zahraničí)
! Přehled států, se kterými Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o sociálním zabezpečení najdete na webových stránkách MPSV (https://www.mpsv.cz/web/cz/dvoustranne-smlouvy-o-socialnim-zabezpeceni ). Potřebné doklady o době pojištění v uvedených státech, nebo ve státech EU vyžádá OSZ MV od příslušného nositele pojištění daného státu v rámci řízení o důchodu.
Jaká bude výše dávky?
Výše invalidního důchodu záleží na stupni invalidity, délce doby důchodového pojištění a výše hrubých výdělků, vyměřovacích základů dosažených v rozhodném období (v současnosti od r. 1986 do roku před rokem přiznání důchodu). Doba pojištění se hodnotí obdobně, jako doba pojištění pro starobní důchod.
K době pojištění získané do vzniku invalidity se navíc přičítá i tzv. dopočtená doba, což je zjednodušeně řečeno doba od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku, kterou by žadatel o důchod hypoteticky mohl odpracovat, pokud by se nestal invalidním.
Invalidní důchod má dvě části a to, základní výměru a procentní výměru. Základní výměra je jednotná pro všechny důchody a stanovuje ji zákon o důchodovém pojištění ve spojení s dalšími prováděcími předpisy. Pro rok 2025 výše základní výměry činí 4 660 Kč měsíčně. Výše procentní výměry invalidního důchodu se stanoví procentní sazbou za každý celý rok doby pojištění v závislosti na stupni invalidity, více zde:
Jak dlouho bude dávka vyplácena?
Výplata invalidního důchodu nemusí být trvalá, protože závisí na vývoji zdravotního stavu, který zpravidla není neměnný, popř. na postupu léčby. Podle výsledku kontrolní lékařské prohlídky může být konstatováno, že pokles pracovní schopnosti již neodpovídá invaliditě; výplata důchodu zaniká.
Stejně tak může být konstatována změna stupně invalidity a následně bude též změněna výše invalidního důchodu, ať jejím snížením či zvýšením. více zde. Změna stupně může být konstatována opakovaně.
Mám nějaké povinnosti?
Důchodce má povinnost do 8 dnů sdělovat OSZ MV všechny skutečnosti, které mají vliv na důchod a jeho výplatu, tj. zejména změnu adresy, změnu čísla účtu pro zasílání důchodu apod.
Pokud je pojištěnec vyzván k doplňujícímu vyšetřením jeho zdravotního stavu, např. u dalších odborných lékařů, musí je absolvovat. Kdyby požadovaná vyšetření odmítl podstoupit, může být řízení ve věci žádosti o invalidní důchod přerušeno (anebo u příjemce invalidního důchodu může být zastavena výplata invalidního důchodu).
Jak se dozvím výši důchodu?
Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů, pokud není nezbytné došetřovat rozhodné skutečnosti (zpravidla je však žádost vyřízena dříve). Lhůta pro vydání rozhodnutí v řízení o dávce důchodového pojištění se kromě dob uvedených ve správním řádu prodlužuje též o dobu, po kterou se došetřují rozhodné skutečnosti u zaměstnavatelů a dalších právnických nebo fyzických osob, správních úřadů, cizozemských nositelů nemocenského, důchodového, zdravotního nebo úrazového pojištění (zabezpečení).
Zdravotní stav a pracovní schopnost fyzických osob pro účely sociálního zabezpečení, pro účely poskytnutí dávek a průkazu osoby se zdravotním postižením podle jiných právních předpisů při zjišťovacích a kontrolních lékařských prohlídkách, zejména invaliditu a změnu stupně invalidity, posuzuje Institut posuzování zdravotního stavu
O přiznání důchodu zasílá OSZ MV žadateli písemné rozhodnutí prostřednictvím datové schránky fyzické osoby, nebo do vlastních rukou prostřednictvím držitele poštovní licence, České pošty. V něm je uvedeno, od jakého data byl důchod přiznán a v jaké výši. V odůvodnění rozhodnutí jsou pak uvedeny zejména údaje o jaký stupeň invalidity se jedná, datum vzniku invalidity a procentní míra poklesu pracovní schopnosti a další, týkající se výpočtu výše důchodu.Pokud nebyly podmínky pro nárok na důchod splněny, je žadateli zasláno rozhodnutí o nevyhovění žádosti, v jehož odůvodnění jsou důvody zamítnutí specifikovány.
Současně rozhodnutí obsahuje poučení o možnosti podat opravný prostředek.
Když nesouhlasím s rozhodnutím?
Proti rozhodnutí lze podat písemné námitky do 30 dnů ode dne jeho oznámení. Námitky se podávají přímo u OSZ MV. O námitkách rozhoduje ředitel odboru sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra. Podané námitky nemají odkladný účinek.
Orgán sociálního zabezpečení přezkoumává rozhodnutí, proti němuž byly podány námitky, v plném rozsahu; není přitom vázán podanými námitkami. Pro účely námitkového řízení vyžaduje opětovné posouzení zdravotního stavu. Z posuzování zdravotního stavu a stupně invalidity pro námitkové řízení je vyloučen lékař, který tutéž věc posuzoval nebo pro takové posouzení vypracoval podklad pro účely rozhodnutí správního orgánu v prvním stupni řízení.
Může invalidní důchodce pracovat?
Příjemci invalidních důchodů (všech tří stupňů) mohou využít svůj zbývající pracovní potenciál a podle svých možností pracovat. V možnostech výdělečné činnosti jsou omezeni pouze svým nepříznivým zdravotním stavem, to znamená, že výdělečnou činností automaticky nezanikne nárok na důchod ani na výplatu důchodu.
Pracovní schopností se rozumí schopnost pojištěnce vykonávat výdělečnou činnost odpovídající jeho tělesným, smyslovým a duševním schopnostem, s přihlédnutím k dosaženému vzdělání, zkušenostem a znalostem a předchozím výdělečným činnostem.
Za stabilizovaný zdravotní stav se považuje takový zdravotní stav, který se ustálil na úrovni, která umožňuje pojištěnci vykonávat výdělečnou činnost bez zhoršení zdravotního stavu vlivem takové činnosti; udržení stabilizace zdravotního stavu může být přitom podmíněno dodržováním určité léčby nebo pracovních omezení.
Pojištěnec je adaptován na své zdravotní postižení, jestliže nabyl, popřípadě znovu nabyl schopností a dovedností, které mu spolu se zachovanými tělesnými, smyslovými a duševními schopnostmi umožňují vykonávat výdělečnou činnost bez zhoršení zdravotního stavu vlivem takové činnosti.
Mohu dostat pozůstalostní důchod opakovaně?
Stejně jako přiznání invalidního důchodu nemusí být trvalé, protože stanovení stupně invalidity závisí na vývoji zdravotního stavu, nemusí být trvalá ani změna stupně invalidity, oduznání invalidity a s tím spojené snížení výše invalidního důchodu popř. jeho odejmutí. O přiznání invalidního důchodu lze požádat (obvykle po konzultaci s lékaři) opakovaně při zhoršení zdravotního stavu, které výrazně omezuje nebo znemožňuje naplno či částečně pracovat.
Poživatel invalidního důchodu může požádat o změnu výše invalidního důchodu OSZ MV dopisem volnou formou, popř. může využít tiskopis.