Podání žádosti o sirotčí důchod

Podmínky nároku na sirotčí důchod stanoví § 52, výši důchodu stanoví § 53 zákona č.155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. 

Kde se v textu uvádí "zemřelý příslušník", platí obdobně též pro zemřelou příslušnici.


Kdy se Vás to týká?

Nezaopatřenému dítěti zemřel rodič (osvojitel) nebo osoba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu a je potřeba vyřídit sirotčí důchod – žádost vyřizuje orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra (dále jen “OSZ MV“). 

Zemřelý byl příslušníkem ozbrojených sil (příslušníkem Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace nebo osobou, které byla poskytována zvláštní ochrana a pomoc na základě zvláštního právního předpisu (zákon č. 137/2001 Sb., o zvláštní ochraně svědka a dalších osob, ve znění pozdějších předpisů) a současně ke dni smrti splnil podmínky nároku na invalidní nebo starobní důchod, pobíral starobní nebo invalidní důchod od OSZ MV, nebo mu byl vyplácen ke dni smrti výsluhový příspěvek.


Jak podáte žádost?

Za nezletilé nezaopatřené dítě podává žádost jeho zákonný zástupce (případně opatrovník), zletilé nezaopatřené dítě (dovršením 18. roku věku) podává žádost osobně.  

on line po přihlášení do klientské části portálu,  

osobně u útvaru, kde zemřelý příslušník vykonával naposledy službu, u útvaru podle místa trvalého pobytu, nebo na návštěvní místnosti v sídle OSZ MV 

Žádost při osobním podání se žadatelem (zákonným zástupcem/opatrovníkem) sepisuje příslušný sepisovatel, kterému jsou sdělovány požadované údaje a předkládány potřebné doklady. 

Žádost o důchod je možné podat i zpětně. Výplata bude přiznána od data vzniku nároku, přičemž nevyplacené splátky důchodu budou doplaceny. Limitem pro výplatu důchodu je 5 let zpátky ode dne uplatnění žádosti, poté dochází k zániku nároku na výplatu jednotlivých splátek. Podmínkou je plnění podmínek nezaopatřenosti po dobu, za kterou je realizována zpětná výplata.  

Žádost o důchod nelze podat poštou. 

! Příklad: Pojištěnec zemřel dne 2. 1. 2014, sirotek podal (uplatnil) žádost o sirotčí dne 25. 8. 2020. Sirotčí důchod bude přiznán ode dne úmrtí, tj. od 2. 1. 2014, ale doplacen bude pouze ode dne 25. 8. 2015 = pět let zpětně za podmínky, že po celou dobu byl nezaopatřeným dítětem. Při přerušení nebo skončení studia a jeho opětovném zahájení např. po půl roce bude zpětná výplata důchodu náležet pouze za ty měsíce, ve kterých bylo prokázáno trvání nezaopatřenosti.


Co budete potřebovat?

Pokud již zemřelá osoba pobírala důchod, žadatel předkládá: 

  • svůj doklad totožnosti, tj. občanský průkaz, případně cestovní pas či povolení k pobytu, 
  • úmrtní list zesnulého (nelze-li ověřit v agendovém systému evidence obyvatel)  
  • rodný list nebo výpis z matriky narození nezaopatřeného dítěte, popř. jiný doklad prokazující vztah dítěte k zemřelé osobě (nelze-li ověřit v agendovém systému evidence obyvatel) 
  • u dítěte, které již skončilo povinnou školní docházku, se předloží i doklady prokazující jeho nezaopatřenost, např. potvrzení o studiu, event. učení, popř. další doklady prokazující nezaopatřenost dítěte (zdravotní stav, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dětí mladších 18 let apod.) 
  • doklady o době studia (popřípadě učení), a to i v případě, že nebylo dokončeno [výuční list; maturitní vysvědčení; výkaz o studiu (index), vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, diplom, potvrzení školy o délce studia (pro nárok na důchod a jeho výši nemá přímý vliv stupeň dosaženého vzdělání, ale délka doby (zejména denního) studia; proto je nutné předložit doklady, z nichž je tato skutečnost patrná] 
  • doklady o době vojenské služby / vojenská knížka, potvrzení Správního archivu Armády České republiky (sídlí na adrese: nám. Republiky 408/4, 779 00 Olomouc) 
  • doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti [rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, popř. jiné doklady o době a rozsahu péče (např. rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče, rozhodnutí okresní správy sociálního zabezpečení] 
  • doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (např. doba zaměstnání, doba činnosti OSVČ, doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby, doba dobrovolné účasti na důchodovém pojištění, účast na důchodovém spoření, tzv. II. pilíř, v letech 2013 až 2015, informace o době pojištění v zahraničí aj.). 

Chybějící doklady lze doložit i dodatečně, bude-li se však jednat o stěžejní doklad, bez kterého nebude splněna podmínka potřebné doby pojištění, nebo podmínka nezaopatřenosti dítěte, bude řízení o důchodu až do jeho doručení přerušeno. 

! Přehled států, se kterými Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o sociálním zabezpečení najdete na webových stránkách MPSV (https://www.mpsv.cz/web/cz/dvoustranne-smlouvy-o-socialnim-zabezpeceni ). Potřebné doklady o době pojištění v uvedených státech, nebo ve státech EU vyžádá OSZ MV od příslušného nositele pojištění daného státu v rámci řízení o důchodu. Je ovšem nezbytné sdělit číslo sociálního pojištění v členském státě, popř. doložit doklady o době pojištění tam.


Jaká bude výše dávky?

Výše sirotčího důchodu záleží na délce doby důchodového pojištění zemřelé osoby a výši jejích výdělků dosažených v rozhodném období (v současnosti je rozhodným obdobím období, které začíná kalendářním rokem bezprostředně následujícím po roce, v němž pojištěnec dosáhl 18 let věku, a končí kalendářním rokem, který bezprostředně předchází roku přiznání důchodu. V praxi se jedná většinou o dobu od r. 1986 do roku před rokem úmrtí = přiznání důchodu).  

Sirotčí důchod má dvě části a to, základní výměru a procentní výměru. Základní výměra je jednotná pro všechny důchody a činí 10 % průměrné mzdy měsíčně. Více zde 

Výše procentní výměry činí 40 % procentní výměry důchodu, který pobírala (nebo by pobírala) zesnulá osoba k datu úmrtí.  

Má-li oboustranně osiřelé dítě nárok na dva sirotčí důchody, vyplácí se vyšší sirotčí důchod v plné výši (tzn. základní i procentní výměra důchodu) a nižší sirotčí důchod se vyplácí ve výši procentní výměry (tj. již bez základní výměry).


Jak dlouho bude dávka vyplácena?

Výplata sirotčího důchodu náleží po dobu, po kterou je dítě nezaopatřené, nejdéle však do 26 let věku. V případě, že podmínky pro výplatu důchodu pominuly, dojde k jejímu zastavení.  

Výplata důchodu náleží i v době prázdnin mezi jednotlivými ročníky studia na dané škole, a i mezi jednotlivými studii, např. mezi středoškolským či vysokoškolským, bakalářským a magisterským stupněm denního studia apod., pokud na sebe studium bezprostředně navazuje. Doba mezi jednotlivými studii na vysoké škole však nesmí přesáhnout tři kalendářní měsíce. 


Mám nějaké povinnosti?

Sirotek, popř. příjemce důchodu, má povinnost do 8 dnů sdělovat OSZ MV všechny skutečnosti, které mají vliv na důchod a jeho výplatu: 

  • změnu adresy 
  • změnu čísla účtu pro zasílání důchodu  
  • ukončení nebo přerušení studia dříve, než bylo uvedeno v odevzdaném potvrzení o studiu, nebo pokud je změněna formu studia 


Jak se dozvím výši důchodu?

Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů, pokud není nezbytné došetřovat rozhodné skutečnosti (zpravidla je však žádost vyřízena dříve). 

O přiznání důchodu zasílá OSZ MV žadateli písemné rozhodnutí prostřednictvím datové schránky fyzické osoby, nebo do vlastních rukou prostřednictvím držitele poštovní licence, České pošty. V něm je uvedeno, od jakého data byl důchod přiznán a v jaké výši. 

Pokud nebyly podmínky pro nárok na důchod splněny, je žadateli zasláno rozhodnutí o nevyhovění žádosti, v jehož odůvodnění jsou důvody zamítnutí specifikovány.


Když nesouhlasím s rozhodnutím?

Proti rozhodnutí lze podat písemné námitky do 30 dnů ode dne jeho oznámení. Námitky se podávají přímo u OSZ MV. O námitkách rozhoduje ředitel odboru sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra. Podané námitky nemají odkladný účinek.


Mohu dostat pozůstalostní důchod opakovaně?

Výplatu sirotčího důchodu lze obnovit, pokud jsou opět splněny zákonné podmínky a jsou řádně prokázány. Hranice 26 let pro nároku na sirotčí důchod však zůstává zachována.