Podání žádosti o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby
Podmínky nároku na výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby stanoví § 27 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Kdy se Vás to týká?
Jste/byl jste příslušníkem Policie České republiky nebo Hasičského záchranného sboru České republiky, který byl uznán dočasně práce neschopným a vyčerpáte/vyčerpal jste základní zákonem stanovenou dobu, po kterou bylo vypláceno nemocenské – žádost vyřizuje odbor sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra (dále jen “OSZ MV“).
Jak podáte žádost?
osobně na útvaru, kde vykonáváte služební poměr, popř. kde jste jej naposledy vykonával, nebo na návštěvní místnosti OSZ MV,
poštou na adresu OSZ,
elektronicky (prostřednictvím datové schránky fyzické osoby nebo e-mailem opatřeného elektronickým podpisem).
Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby je možné podat i zpětně, nejpozději však do 3 měsíců od dne, kterým podpůrčí doba uplynula.
Co budete potřebovat?
- doklad totožnosti, tj. občanský průkaz, případně cestovní pas,
- lze přiložit lékařské zprávy, není však podmínkou
O kolik měsíců se podpůrčí doba prodlouží?
Podpůrčí dobu může OSZ MV prodlužit na základě stanoviska lékaře orgánu nemocenského pojištění nejdéle o 3 měsíce. Podpůrčí dobu lze prodlužovat opakovaně, nejdéle však o 350 kalendářních dnů.
Mám nějaké povinnosti?
Dočasně práceneschopný je povinen dodržovat režim dočasně práceneschopného pojištěnce a řídit se pokyny příslušného lékaře.
Nemocný má povinnost zdržovat se na platné adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a pokud ošetřující lékař povolí vycházky (může nejvýše v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, v rozmezí od 7 hodin do 19 hodin) má pojištěnec povinnost dodržovat konkrétní lékařem stanovený časový úsek.
Pro účely kontroly musí práceneschopný pojištěnec místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby jej kontrola mohla kontaktovat.
Jak se dozvím vyřízení mé žádosti?
Zákonná lhůta pro vyřízení je 30 dnů, po dobu došetřování rozhodných skutečností se tato doba staví.
Je-li žádost podána dříve než 1 měsíc před uplynutím podpůrčí doby, běží lhůta pro vydání rozhodnutí od počátku 1 měsíce přede dnem, kterým podpůrčí doba uplyne.
O vyřízení žádosti zasílá OSZ MV žadateli písemné rozhodnutí prostřednictvím datové schránky fyzické osoby, nebo do vlastních rukou prostřednictvím České pošty. V něm je uvedeno období, na které byla podpůrčí doba prodloužena.
Pokud nebyly podmínky pro prodloužení podpůrčí doby splněny, je žadateli zasláno rozhodnutí o nevyhovění žádosti, v jehož odůvodnění jsou důvody zamítnutí specifikovány.
Když nesouhlasím s rozhodnutím?
Proti rozhodnutí lze podat rozklad do 15 dnů ode dne jeho oznámení. Rozklad se podává u OSZ MV. O rozkladu rozhoduje ministr vnitra. Podaný rozklad má odkladný účinek.