Podání žádosti o výsluhový příspěvek
Podmínky nároku na výsluhový příspěvek stanoví § 157, výměru výsluhového příspěvku stanoví § 158 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZSP“)
Kdy se Vás to týká?
Byl jste příslušníkem bezpečnostního sboru (Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace).
Jak podáte žádost?
on line po přihlášení do klientské části portálu,
osobně na útvaru, ve kterém je/byla konána služba naposledy nebo na návštěvní místnosti odboru sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra (dále jen „OSZ MV“).
poštou na adresu OSZ MV
do datové schránky OSZ MV
Co budete potřebovat?
- doklad totožnosti, tj. občanský průkaz, případně cestovní pas,
- rozhodnutí ředitele bezpečnostního sboru
o skončení služebního poměru
- pro výplatu výsluhového příspěvku je třeba předložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis „Žádost o převádění výsluhového příspěvku na účet u banky v České republice.
Jaká bude výše dávky?
Výše výsluhového příspěvku záleží na délce doby služby rozhodné pro výsluhové nároky a výše průměrného hrubého služebního příjmu poskytovaného za předchozí kalendářní rok přede dnem skončení služebního poměru příslušníka nebo průměrného hrubého služebního příjmu za předchozí 3 kalendářní roky, je-li to pro příslušníka výhodnější. Jestliže služební poměr skončil posledním dnem kalendářního roku, zjišťuje se průměrný hrubý měsíční služební příjem z tohoto kalendářního roku. Trval-li služební poměr po dobu kratší než 1 rok, zjišťuje se průměrný hrubý měsíční služební příjem z celé doby trvání služebního poměru.
Jak dlouho bude dávka vyplácena?
Výplata výsluhového příspěvku se podle § 163 ZSP zastaví dva roky po dosažení věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod ze základního důchodového pojištění, pokud bývalý příslušník nepožádá o přiznání starobního důchodu ze základního důchodového pojištění.
Mám nějaké povinnosti?
Bývalý příslušník, jemuž je poskytován výsluhový příspěvek, je povinen bez zbytečného odkladu oznámit vznik invalidity, přijetí do služebního poměru podle ZSP přijetí do služebního poměru vojáka z povolání a změnu místa trvalého pobytu.
Když nesouhlasím s rozhodnutím?
Proti rozhodnutí lze podat odvolání do 15 dnů ode dne jeho doručení. Odvolání se podává k řediteli OSZ MV. O odvolání rozhoduje ministr vnitra. Podané odvolání nemá odkladný účinek.