Příspěvek na pohřeb příslušníka

Příspěvek na pohřeb příslušníka není nijak závislý na délce trvání služebního poměru zemřelého příslušníka (náleží tedy od prvního dne služebního poměru) a je zcela nerozhodné, zda k úmrtí příslušníka došlo při výkonu služby nebo při jiné činnosti. Rovněž se nezkoumá, zda v době úmrtí příslušníka proti němu bylo vedeno trestní řízení. Účastníky řízení a oprávněnými jsou pozůstalí.

Příspěvek na pohřeb příslušníka podle § 164a odst. 1 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů 

Vypravují-li pohřeb sami pozůstalí, pak je možné na jejich přání uhradit náklady na: 

  1. jednoduchou rakev (případně s kovovou vložkou), 

  2. poplatky zaplacené v souvislosti s pohřbem a  

  3. náklady za převoz zemřelého do místa pohřbu. 

Pozůstalí k žádosti (není předepsaný tiskopis) přiloží objednávku pohřebních služeb (fakturu za pohřeb). Příspěvkem na pohřeb nelze hradit náklady spojené s obřadem (např. pronájem obřadní síně, řečník, hudba, květinová výzdoba, smuteční oznámení, sjednání obřadu, vybavení náležitostí pro převoz, zařízení a řízení pohřbu, administrativní práce, sjednání obřadu, telefony a poštovné, provozní a režijní náklady, dovoz urny, obal na urnu aj.).  

Příspěvek na pohřeb příslušníka se pozůstalému vyplatí jednorázově do 30 dnů ode podání žádosti o poskytnutí tohoto příspěvku, a to na základě rozhodnutí služebního funkcionáře bezpečnostního sboru posledního služebního zařazení bývalého příslušníka.  

Příspěvek na pohřeb příslušníka podle § 164a odst. 2 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů  

Na přání pozůstalých vypraví bezpečnostní sbor svým nákladem zemřelému příslušníku jednoduchý pohřeb, do nákladů se zahrnou i výdaje na kovovou vložku, poplatky a dopravné do místa pohřbu, nevypravuje-li se pohřeb v místě úmrtí. Plnění podle § 164a odstavce 1 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů v tomto případě nenáleží.