Sirotčí důchod patří mezi pozůstalostní důchody a poskytují se za splnění zákonem daných podmínek osiřelým nezaopatřeným dětem. Podmínky nároku na sirotčí důchod stanoví § 52 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Podmínky nároku
Nezaopatřené dítě má nárok na sirotčí důchod po zemřelém rodiči (osvojiteli), nebo osobě, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče jiné osoby (dále jen „zemřelá osoba“), jestliže zemřelá osoba pobírala starobní nebo invalidní důchod nebo pokud ještě nebyla příjemcem důchodu, splnila ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na důchod (invalidní nebo starobní). Splnění podmínky potřebné doby pojištění se nevyžaduje pouze tehdy, pokud zemřelá osoba zemřela následkem pracovního/služebního úrazu.
Podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se pro účely vzniku nároku na sirotčí důchod považuje za splněnou:
byla-li získána aspoň polovina potřebné doby pojištění uvedené v § 40 zákona č. 155/1995 Sb.
byl-li získán aspoň 1 rok doby pojištění, za kterou bylo odvedeno pojistné přede dnem smrti v období uvedeném v § 40 odst. 2 větě první cit. zákona anebo,
jde-li o pojištěnce staršího 38 let, byly-li získány aspoň 2 roky doby pojištění, za kterou bylo odvedeno pojistné přede dnem smrti v období uvedeném v § 40 odst. 2 větě druhé cit. zákona.
Osiřelé nezaopatřené dítě má za splnění zákonných podmínek nárok na sirotčí důchod po každém z rodičů (osvojitelů) nebo osobě která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu o svěření do péče jiné osoby.
Nárok na sirotčí důchod nevzniká po pěstounovi, vedeném v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu, je-li těmto osobám vyplácena odměna pěstouna podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí, ani po jejím manželovi.
Za nezaopatřené dítě se považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté nejdéle do 26 let, jestliže
se soustavně připravuje na budoucí povolání, nebo
se nemůže připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat výdělečnou činnost.
Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené také dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Za nezaopatřené dítě se nepovažuje dítě, které je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.
Nárok na sirotčí důchod zaniká:
přestane-li dítě být nezaopatřené, tj. zejména přestane-li se připravovat na budoucí povolání studiem, nebo je mu přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně
zaniká osvojením. Pokud oboustranně osiřelé dítě osvojí jen jedna osoba, zaniká nárok na ten sirotčí důchod, který náležel po osobě, kterou osvojitel nahradil. Dojde-li ke zrušení osvojení, vznikne nárok na sirotčí důchod znovu, a to ve výši, v jaké by náležel, kdyby byl vyplácen ke dni zrušení osvojení
po osobě, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů svěřením dítěte do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče jiné (další) osoby
ode dne jeho přiznání nabytím právní moci rozhodnutí soudu o tom, že dítě úmyslně způsobilo smrt zemřelé osoby jako pachatel/ka, spolupachatel/ka nebo účastník trestného činu.
Nárok na sirotčí důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z uvedených podmínek nezaopatřenosti.
Výše sirotčího důchodu
(§ 53 zákona č. 155/1995 Sb.)
Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to ze základní výměry a z procentní výměry.
Výše základní výměry důchodu je stanovena procentní sazbou z průměrné mzdy, tj. 10 % průměrné mzdy (do 31. 12. 2018 činila procentní sazba 9 % průměrné mzdy) po příslušném zaokrouhlení. V roce 2025 základní výměra činí 4.660 Kč měsíčně.
Výše procentní výměry důchodu činí 40 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který měla nebo by měla nárok zemřelá osoba v době smrti.
Při stanovení starobního důchodu, na který měla zemřelá osoba nárok v době smrti, se nepřihlíží k její účasti na důchodovém spoření (tzv. II. pilíř). Pokud již byl starobní důchod přiznán se zřetelem k důchodovému spoření, stanoví se pro účely výpočtu výše procentní výměry sirotčího důchodu výše procentní výměry starobního důchodu zemřelé osoby v částce, která by náležela, pokud by nebylo přihlédnuto k její účasti na důchodovém spoření.
Zanikl-li nárok na sirotčí důchod proto, že dítě přestalo být nezaopatřené a nárok na sirotčí důchod vznikl znovu, neboť podmínka nezaopatřenosti byla znovu splněna, nesmí být výše procentní výměry sirotčího důchodu nižší než procentní výměra sirotčího důchodu, která náležela ke dni zániku nároku na tento důchod.
Krácení důchodů při souběhu nároku na výplatu
(§ 58, § 59 zákona č. 155/1995 Sb.)
Jsou-li současně splněny podmínky nároku na sirotčí důchod po rodiči a po osobě stejného pohlaví, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče jiné osoby, náleží pouze jeden důchod, a to vyšší. Jsou-li současně splněny podmínky nároku na důchody uvedené v předchozí větě ve stejné výši, vyplácí se důchod, který si pojištěnec zvolil.
Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu invalidního důchodu, vdovského/vdoveckého důchodu a sirotčího důchodu, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši a z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry.
Příslušnost výplatě pozůstalostního důchodu
(§ 115 zákona č. 582/1991 Sb.)
Jsou-li splněny podmínky pro nárok na výplatu důchodu invalidního a důchodu vdovského, vdoveckého nebo sirotčího, vyplácí oba důchody orgán sociálního zabezpečení, který vyplácí důchod invalidní. Tento orgán je také příslušný k rozhodování o důchodu.
Jak podat žádost o sirotčí důchod?
Další podrobné informace k sirotčím důchodům lze získat na webových stránkách ČSSZ (https://www.cssz.cz/web/cz/vdovsky-vdovecky-duchod ).