Sleva na pojistném pro poživatele starobního důchodu

Od 1. ledna 2025 byla novelou zákona o důchodovém pojištění a dalších souvisejících zákonů zrušena úprava výše starobního důchodu za další výdělečnou činnost, vykonávanou souběžně s pobíráním důchodu o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti. Současně byla zavedena sleva na pojistném pro tyto pracující poživatele starobního důchodu, a to ve výši 6,5 % měsíčně.

Slevu na pojistném uplatňuje zaměstnanec pobírající starobní důchod v plné výši u zaměstnavatele, a to nejdříve za kalendářní měsíc, v němž požádal o slevu na pojistném, a za kalendářní měsíce následující. Nárok na slevu nelze uplatnit u zaměstnavatele zpětně.

Splnění podmínek pro nároku na tuto slevu lze prokázat rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestným prohlášením o nároku na výplatu tohoto důchodu v plné výši nebo potvrzením plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží.

Nárok na slevu v případě zpětného přiznání starobního důchodu nezaniká. Za dobu předcházející měsíci, ve kterém byla uplatněna žádost o slevu u zaměstnavatele (nejdříve však za leden 2025) se pojistné, které bylo z příjmu poživatele starobního důchodu sraženo a odvedeno, považuje za přeplatek ve smyslu § 17 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a je možné požádat o jeho vrácení příslušnou územní správu sociálního zabezpečení do 5 let od jeho vzniku. Součástí žádosti o vrácení přeplatku je potvrzení zaměstnavatele o vyměřovacích základech, z nichž bylo pojistné sraženo.
 
Potvrzení o výplatě starobního důchodu vystaví na žádost orgán sociálního zabezpečení příslušný k jeho výplatě.