Výsluhový příspěvek je opakujícím se peněžitým nárokem bývalého příslušníka. Jedná se o sociální dávku svého druhu (sui generis), ačkoliv není zakotven v předpisech o důchodovém, sociálním ani nemocenském pojištění. Na straně druhé nejedná se o dávku důchodového pojištění.
Podmínky nároku na výsluhový příspěvek
Nárok na výsluhový příspěvek vznikne bývalému příslušníkovi,
Důvody skončení služebního poměru, které vylučují nárok na výsluhový příspěvek:
příslušník musel být propuštěn jestliže:
a) byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně (odsouzení za nedbalostní trestný čin, byť by ve svém důsledku vedlo ke skončení služebního poměru, tudíž nezakládá zánik nároků na výplatu odchodného nebo výsluhového příspěvku),
b) bylo v řízení o úmyslném trestném činu pravomocně
c) porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru, a je následně na základě jednání, které vedlo k jeho propuštění, pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně,
d) požádal o propuštění
Výměra výsluhového příspěvku
Výměra výsluhového příspěvku a její zvyšování v závislosti na době trvání služebního poměru je uvedena níže. Zvyšování výsluhového příspěvku v závislosti na době trvání služebního poměru neroste, s dobou služby se nárůst zpomaluje, až se zcela zastaví a od 31. roku služby se dále již nezvyšuje (dosažením 50 % měsíčního služebního příjmu).
Doba služby |
% měsíčního služebního příjmu |
15 let |
20 % |
16 let |
23 % |
17 let |
26 % |
18 let |
29 % |
19 let |
32 % |
20 let |
35 % |
21 let |
37 % |
22 let |
39 % |
23 let |
41 % |
24 let |
43 % |
25 let |
45 % |
26 let |
46 % |
27 let |
47 % |
28 let |
48 % |
29 let |
49 % |
30 a více let |
50 % |
Zvyšování výměry výsluhového příspěvku
Výsluhový příspěvek se zvyšuje stejným způsobem a ve stejných termínech jako procentní výměra důchodů podle ustanovení § 67 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, přičemž zvýšení výsluhového příspěvku činí polovinu zvýšení procentní výměry důchodů. Konkrétní částky, o které se důchody v daném roce zvyšují, stanoví prováděcí právní předpis, kterým je nařízení vlády.
Souběh výsluhového příspěvku s důchody
Při souběhu nároku na výplatu výsluhového příspěvku s nárokem na výplatu starobního důchodu ze základního důchodového pojištění nebo invalidního důchodu se výsluhový příspěvek vyplácí pouze tehdy, jestliže je vyšší než některý z uvedených důchodů, a to ve výši rozdílu mezi výsluhovým příspěvkem a důchodem.
Rozdíl mezi výsluhovým příspěvkem a důchodem se zjišťuje ke dni přiznání starobního důchodu ze základního důchodového pojištění nebo invalidního důchodu anebo ke dni úpravy invalidního důchodu při změně stupně invalidity.
Jde-li o souběh nároku na výplatu výsluhového příspěvku s nárokem na výplatu starobního důchodu ze základního důchodového pojištění, považuje se ode dne přiznání starobního důchodu ze základního důchodového pojištění za výsluhový příspěvek toliko rozdíl mezi náležejícím starobním důchodem ze základního důchodového pojištění a výsluhovým příspěvkem k tomuto dni a nadále se samostatně zvyšuje podle ustanovení § 159 zákona o služebním poměru bez přihlédnutí k výši důchodu.
Pokud však dojde k přepočtu výše invalidního důchodu z důvodu změny stupně invalidity, nárok na výplatu výsluhového příspěvku se posuzuje znovu.
Zánik nároku na výplatu výsluhového příspěvku
Při opětovném vzniku služebního poměru podle zákona o služebním poměru zaniká příslušníkovi nárok na výplatu výsluhového příspěvku dnem, který předchází dni opětovného vzniku služebního poměru.
Jestliže je bývalý příslušník přijat do služebního poměru vojáka z povolání, zaniká mu nárok na výplatu výsluhového příspěvku dnem, který předchází dni jeho přijetí do služebního poměru vojáka z povolání.
Obnova nároku na výplatu výsluhového příspěvku
Příspěvek za službu, který byl přiznán podle zákona č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky, se považuje za výsluhový příspěvek podle zákona o služebním poměru, a to ve výši, v jaké náležel ke dni, který předcházel dni nabytí účinnosti zákona o služebním poměru (tj. 1. lednu 2007).
Pokud tedy byl za účinnosti zákona o služebním poměru příjemce výsluhového příspěvku znovu přijat do služebního poměru, zaniká nárok na výplatu výsluhového příspěvku dnem, který předchází dni opětovného vzniku služebního poměru. V případě, že ke dni opětovného skončení služebního poměru není splněna podmínka 15 let trvání služebního poměru, nárok na výsluhový příspěvek podle ustanovení § 157 cit. zákona nevzniká.
Příslušný služební funkcionář rozhodne, že z důvodu opětovného skončení služebního poměru odpadl důvod, na základě kterého zanikl nárok na výplatu výsluhového příspěvku. Výplata výsluhového příspěvku (původně přiznaného příspěvku za službu, který je od 1. ledna 2007 považován za výsluhový příspěvek) bude obnovena, a to včetně všech zvýšení výměry výsluhového příspěvku podle ustanovení § 159 zákona o služebním poměru.
Jsou-li při opětovném skončení služebního poměru splněny podmínky nároku na výsluhový příspěvek, nárok na výsluhový příspěvek bude posuzován ke dni skončení aktuálního služebního poměru. Rozhodnou skutečností bude vedle celkové doby vykonáváné služby i měsíční služební příjem rozhodný pro účely stanovení výše výsluhových nároků. V případě, že příslušník v rozhodném období dosáhl menšího měsíčního služebního příjmu pro účely stanovení výše výsluhových nároků, není vyloučeno, že výsluhový příspěvek bude nižší, než výsluhový příspěvek vyplácený přede dnem opětovného vzniku služebního poměru.
Povinnosti příslušníka, jemuž je poskytován výsluhový příspěvek
Bývalý příslušník je povinen bez zbytečného odkladu:
oznámit bezpečnostnímu sboru přijetí do služebního poměru podle zákona o služebním poměru nebo do služebního poměru vojáka z povolání,
změnu místa trvalého pobytu.
Bývalý příslušník, jemuž je poskytován výsluhový příspěvek, je dále povinen oznámit bezpečnostnímu sboru do 8 dnů vznik invalidity.
Bývalý příslušník je povinen nejpozději do 2 let po dosažení věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod ze základního důchodového pojištění požádat o přiznání starobního důchodu ze základního důchodového pojištění. Pokud tak neučiní, výplata výsluhového příspěvku se zastaví.
Pokud porušením výše uvedených povinností vznikne přeplatek na výsluhovém příspěvku, stává se bezdůvodným obohacením.
Za bezdůvodné obohacení se považuje prospěch získaný plněním bez právního důvodu, z neplatného právního úkonu nebo z rozhodnutí služebního funkcionáře, které bylo zrušeno. Příslušník, který získá bezdůvodné obohacení, je povinen je vydat.
Pokud tak neučiní, příslušný služební funkcionář v řízení ve věcech služebního poměru vydá rozhodnutí, kterým stanoví povinnost vydat bezdůvodné obohacení. Takové rozhodnutí je exekučním titulem, ale odvolání proti němu má odkladný účinek. Vykonatelnost se odkládá také tehdy, byla-li proti takovému rozhodnutí podána žaloba ve správním soudnictví.
Výplata výsluhového příspěvku
Výsluhový příspěvek se vyplácí měsíčně v termínech stanovených pro výplatu důchodu ze základního důchodového pojištění. Pro bývalé příslušníky Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Bezpečnostní informační služby a Generální inspekce bezpečnostních sborů je v současnosti termín výplaty stanoven na každého jedenáctého dne kalendářního měsíce. Připadne-li splatnost na sobotu, neděli nebo svátek, je dnem výplaty předcházející pracovní den.
Bývalému příslušníkovi, jehož služební poměr skončil propuštěním, neboť porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru, nebo požádal o propuštění podle ustanovení § 42 odst. 1 písm. m) zákona o služebním poměru a je proti němu vedeno trestní řízení, se výsluhový příspěvek vyplatí až po pravomocném skončení tohoto řízení, jestliže nebyl odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně.
Byl-li výsluhový příspěvek již přiznán, jeho výplata se zastaví a obnoví se až po skončení trestního řízení, jestliže bývalý příslušník nebyl odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně. Je-li bývalý příslušník odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně a některá ze splátek výsluhového příspěvku již byly vyplacena, je nutno rozhodnutí o přiznání těchto výsluhových nároků zrušit v přezkumném řízení. Již vyplacené nároky se stávají bezdůvodným obohacením.
Výsluhový příspěvek vyplácí odbor sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra na svůj náklad a své nebezpečí bezhotovostním způsobem ve výplatním termínu, a to na jeden, příslušníkem v žádosti určený jeho bankovní účet.