Od 1. 1. 2023 lze procentní výměru starobního důchodu zvýšit za vychované děti, tzv. výchovné.
Výchovné náleží jen za dítě, o které rodič nebo jiná osoba osobně pečoval/a v období do dosažení jeho zletilosti alespoň po dobu deseti roků. Pokud se tato osoba ujme výchovy dítěte po dosažení osmého roku jeho věku, je podmínka výchovy dítěte splněna, jestliže osobně pečuje nebo pečovala o dítě až do jeho zletilosti po dobu alespoň pěti roků (= nepřestala před dosažením zletilosti o dítě pečovat).
Podmínky výchovy se zjišťují podle předpisů platných ke dni přiznání starobního důchodu.
V případě, že dítě zemřelo po dosažení pěti let věku, bude výchovné náležet, jestliže muž nebo žena osobně pečovali o dítě od jeho narození do jeho úmrtí. Pro starobní důchody přiznané od data před 1. 1. 2023 platí, že podmínka výchovy dítěte v případě jeho úmrtí je splněna, jestliže dítě zemřelo po dosažení šesti měsíců věku a bylo o něho pečováno od jeho narození až do jeho úmrtí.
Uvedené platí pro ženy i pro muže stejně.
Dítětem se rozumí dítě vlastní, osvojené nebo převzaté do péče nahrazující péči rodičů.
Nárok na výchovné nevzniká, pokud se pečující osoba dopustila na dítěti jako pachatel, spolupachatel nebo účastník úmyslného trestného činu proti životu a zdraví, proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo proti rodině a dětem podle trestního zákoníku nebo obdobných úmyslných trestných činů.
Výchovu téhož dítěte nelze pro účely zvýšení za vychované dítě současně započítat více osobám. Nárok na výchovné bude mít tedy vždy jen jeden z rodičů nebo jiná osoba, která o dítě pečovala v největším rozsahu, není rozhodující, zda jde o ženu nebo muže. To znamená, že oproti jiným pečujícím osobám převážně zajišťovala osobní péči a výchovu dítěte tak, že to mělo nebo mohlo mít vliv na její pracovní kariéru a výdělečné možnosti.
Pokud se zjistí-li, že výchovné bylo poskytnuto neprávem, bude starobní důchod o částku výchovného snížen.
Výchovné lze přiznat pouze u starobního důchodu, nikoli u invalidního nebo pozůstalostního důchodu.
Ženám, kterým byl přiznán starobní důchod před 1. lednem 2023 a kterým byl důchodový věk stanoven podle počtu vychovaných dětí, se starobní důchod zvýší automaticky bez nutnosti podávat žádost.
U žen, kterým byl důchodový věk stanoven s ohledem na odpracování stanovené doby zaměstnání v I. pracovní kategorii nebo v I. (II.) kategorii funkcí, a mužů bude výchovné přiznáváno pouze na žádost a ostatním poživatelům starobního důchodu, kterým nebude procentní výměra zvýšena automaticky, bude procentní výměra zvýšena o výchovné na žádost.
Žádosti je možné podávat od 1. září 2022 do 31. prosince 2024, jinak nárok na výchovné zanikne. Předepsaný tiskopis pro podání žádosti a čestného prohlášení, které slouží k prokázání výchovy vlastního dítěte, najdete zde
Předepsaný tiskopis pro podání žádosti a čestného prohlášení, které slouží k prokázání výchovy, jiného než vlastního dítěte, najdete zde
Prohlášení druhého rodiče / jiné pečující osoby o péči o dítě najdete zde
Pro starobní důchody přiznávané po 31. prosinci 2022 bude třeba o výchovné vždy požádat, a to při podání žádosti o starobní důchod, jinak nárok na výchovné nevznikne.
Bližší informace k výchovnému jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí: https://www.mpsv.cz/web/cz/zvyseni-starobniho-duchodu-za-vychovu-ditete/deti-v-otazkach-a-odpovedich https://www.mpsv.cz/web/cz/zvyseni-starobniho-duchodu-za-vychovu-ditete/deti-v-otazkach-a-odpovedich .