Důchodové pojištění upravuje v České republice v současnosti zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, přičemž v některých případech či situacích se, zejména při stanovení důchodového věku, využívají vybraná ustanovení dříve platného zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění do 31. 12. 1995.
Organizace a provádění sociálního zabezpečení, včetně postupů v řízení o důchodech, se řídí zákonem č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů a podpůrně se využívá zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Pokud byl žadatel o důchod = pojištěnec zaměstnán ve státě EU a ze svého příjmu v tomto státě odváděl pojistné na sociální/důchodové pojištění, povede se řízení o důchodu s tzv. mezinárodním prvkem a postupy se následně řídí „Koordinačními nařízeními“, tj. nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004, o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Obdobně se postupuje, pokud byl pojištěnec pojištěn ve státě, se kterým má Česká republika uzavřenu mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení.
Více viz https://www.cssz.cz/web/cz/mezinarodni-smlouvy
nebo https://www.mpsv.cz/web/cz/dvoustranne-smlouvy-o-socialnim-zabezpeceni
V České republice se poskytují tyto druhy důchodu:
- starobní – včetně starobního důchodu před dosažení důchodového věku, tzv. předčasný důchod (nejedná se o předdůchod, který poskytují soukromé pojišťovací společnosti stojící mimo systém důchodového pojištění ČR)
- invalidní – pro invaliditu prvního, druhého a třetího stupně
- vdovské, vdovecké a sirotčí (označují se také jako pozůstalostní)
Aby mohl být kterýkoliv z důchodů přiznán, musí být současně splněny zákonem stanovené podmínky, kterými je zejména vznik sociální situace (dosažení důchodového věku, vznik invalidity, úmrtí manžela/manželky, partnera, /registrovaného partnera, partnerky/registrované partnerky, úmrtí rodiče) a získání potřebné doby pojištění.
Starobní důchod se poskytuje pro zabezpečení ve stáří.
Invalidní důchod se poskytuje, pokud dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav znemožňuje naplno či částečně pracovat.
Vdovský nebo vdovecký důchod se poskytuje, když zemře manžel nebo manželka, partner/registrovaný partner nebo partnerka/registrovaná partnerka.
Sirotčí důchod se poskytuje, pokud nezaopatřenému dítěti, které se nemůže ještě samo živit, zemře jeden nebo oba rodiče.
Důchody jsou vypláceny z důchodového pojištění. Jednou ze základních podmínek pro vznik nároku na důchod je proto získání potřebné doby pojištění.
Žádný důchod se nepřiznává automaticky, ale musí se o něj požádat. Je možné tak učinit:
- on line po přihlášení do klientské části portálu,
- osobně na útvaru, kde příslušník vykonává služební poměr, popř. kde jej naposledy vykonával, podle místa bydliště, nebo na návštěvní místnosti orgánu sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra - viz kontakty.
Pokud se žadatel nemůže osobně dostavit, může jiné osobě udělit plnou moc k sepsání žádosti o důchod, která nemusí být úředně ověřená. Žádost při osobním podání se žadatelem (zmocněncem) sepisuje příslušný sepisovatel, kterému jsou sdělovány požadované údaje a předkládány potřebné doklady.
Žádost o důchod musí být podle zákona č. 582/81991 Sb. vyřízena do 90 dnů. Délka vyřízení závisí především na tom, zda jsou k dispozici pro vydání rozhodnutí všechny potřebné podklady. Lhůta pro vydání rozhodnutí neběží po dobu došetřování rozhodných skutečností (včetně dožádání u zahraničních institucí) a po dobu posuzování zdravotního stavu, pokud je důchod podmíněn nepříznivým zdravotním stavem, resp. uznáním invalidity.
Všechny důchody se skládají ze dvou částí – základní výměry a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny důchody stejná a od 1. 1. 2025 činí 4 660 Kč měsíčně. Procentní výměra důchodu je u každého pojištěnce jiná, protože se vypočítává individuálně z jeho dosažených výdělků, odpracovaných let a dalších údajů každého pojištěnce.
O přiznání důchodu se vydává písemné rozhodnutí, které obsahuje údaje o tom, od jakého data byl důchod přiznán a v jaké výši, v odůvodnění pak podrobnosti o dávce a dále poučení o možnosti podat opravný prostředek.
Pokud nebyly podmínky pro nárok na důchod splněny, je vydáno rozhodnutí o nevyhovění žádosti o důchod, v němž jsou důvody zamítnutí uvedeny.
Rozhodnutí je zasíláno příjemci důchodu, popř. zákonnému zástupci do datové schránky fyzické osoby, popř. do vlastních rukou prostřednictvím držitele poštovní licence, České pošty, s.p..
V případě nesouhlasu s rozhodnutím, je možné proti němu podat do 30 dnů od jeho oznámení (viz fikce doručení § 24 odst. 1 správního řádu) písemné námitky. V námitkách je nezbytné uvést identifikační údaje účastníka řízení, místo trvalého pobytu, popř. adresu pro doručování, údaje o rozhodnutí, proti kterému námitky směřují, důvody nesouhlasu, v čem konkrétně je rozhodnutí považováno za nesprávné a co je požadováno. Námitky je možné zaslat OSZ MV na některý z uvedených kontaktů (v případě e-mailu je nezbytné jej podepsat uznávaným elektronickým podpisem, nebo do 5 dnů jej doplnit řádným písemným podáním, popř. ústně do protokolu (§ 37 správního řádu).
Orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra vyplácí důchody měsíčně na celý kalendářní měsíc, a to 11. dne v měsíci:
- Převodem na osobní bankovní účet jehož majitelem je příjemce důchodu nebo zákonný zástupce, případně na účet manžela/manželky, pokud má nemajitel účtu dispoziční právo s tímto účtem nakládat – potvrzuje banka na příslušném formuláři.
- V hotovosti prostřednictvím České pošty, přičemž se hradí každý měsíc poplatek 43 Kč (tato částka je již odečtena z důchodu). Při výši dávky do částky 5.000 Kč včetně. Od částky 5.001 Kč do částky 50.000 Kč včetně 53 Kč a za každých dalších započatých 10.000 Kč o 7 Kč. Sazby jsou uvedeny a měněny podle aktuálního ceníku základních služeb držitele poštovní licence – České pošty.
- Důchod lze vyplácet i do zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem, pokud s tím důchodce či jeho opatrovník souhlasí.
- Důchod může být vyplácen i jiné osobě než důchodci, pokud jej není schopen přijímat sám, např. opatrovníkovi, zvláštnímu příjemci důchodu, zákonnému zástupci.
Poživatel/příjemce důchodu má povinnost do 8 dnů oznámit orgánu sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra vše, co má vliv na nárok na důchod a jeho výplatu, tj. zejména změnu adresy, změnu čísla/zrušení účtu pro zasílání důchodu, zrušení dispozičního práva majitelem účtu a další skutečnosti.
Další informace k důchodovému pojištění najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí https://www.mpsv.cz/web/cz/duchodove-pojisteni, nebo České správy sociálního zabezpečení https://www.cssz.cz/web/cz/duchody-obecne-informace