Vdovský/Vdovecký důchod

Vdovské a vdovecké důchody patří mezi pozůstalostní důchody a poskytují se za splnění zákonem daných podmínek ovdovělým osobám z českého důchodového systému. Podmínky nároku na vdovský/vdovecký důchod stanoví § 49 a § 50 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. 

Kde se v textu hovoří o manželovi/manželce, má se na mysli též partner, registrovaný partner/partnerka, registrovaná partnerka, kde se hovoří o manželství, má se na mysli též partnerství, registrované partnerství.

Podmínky nároku 

Vdova/vdovec má nárok na vdovský/vdovecký důchod po zemřelé osobě (po manželovi nebo manželce), která pobírala starobní nebo invalidní důchod nebo pokud ještě nebyla příjemcem důchodu, splnila ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na důchod (invalidní nebo starobní). Splnění podmínky potřebné doby pojištění se nevyžaduje pouze tehdy, pokud manžel či manželka zemřel/a následkem pracovního/služebního úrazu. Další podmínkou je, že manželství trvalo k datu úmrtí manžela či manželky. 

Pokud bylo manželství rozvedeno, pozůstalostní důchod po bývalém manželovi/bývalé manželce nenáleží, popř. po druhovi či družce, a  to ani v případě jejich dlouhodobého soužití ve společné domácnosti a společné výchovy dětí. 

Vdova/vdovec má nárok na vdovský/vdovecký důchod po zemřelém, který: 

  1. byl poživatelem starobního nebo invalidního důchodu, nebo

  2. splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod anebo zemřel následkem pracovního / služebního úrazu. 

Vdovský/vdovecký důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela/manželky. Po uplynutí této doby má vdova/vdovec nárok na vdovský/vdovecký důchod, jestliže: 

  1. pečuje o nezaopatřené dítě,

  2. pečuje o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II až IV,

  3. pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II až IV,

  4. je invalidní ve třetím stupni,

  5. dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. 

Nárok na vdovský/vdovecký důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z uvedených podmínek do pěti roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský/vdovecký důchod. 

Nárok na vdovský/vdovecký důchod zaniká uzavřením nového manželství nebo ode dne jeho přiznání nabytím právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu. 

Výše vdovského/vdoveckého důchodu 

(§ 51 zákona č. 155/1995 Sb.) 

Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to ze základní výměry a z procentní výměry. 

Výše základní výměry důchodu je stanovena procentní sazbou z průměrné mzdy, tj. 10 % průměrné mzdy (do 31. 12. 2018 činila procentní sazba 9 % průměrné mzdy) po příslušném zaokrouhlení.  Více zde:

Výše procentní výměry důchodu činí 50 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který měl nebo by měl nárok zemřelý pojištěnec v době smrti. 

Krácení důchodů při souběhu nároku na výplatu 

(§ 59 zákona č. 155/1995 Sb.) 

Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního (popř. invalidního) důchodu a vdoveckého (nebo vdovského anebo sirotčího) důchodu, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši a z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry. 

Příslušnost výplatě pozůstalostního důchodu 

(§ 115 zákona č. 582/1991 Sb.) 

Jsou-li splněny podmínky pro nárok na výplatu důchodu starobního nebo invalidního a důchodu vdovského, vdoveckého nebo sirotčího, vyplácí oba důchody orgán sociálního zabezpečení, který vyplácí důchod starobní nebo invalidní. Tento orgán je také příslušný k rozhodování o důchodu. 

Další podrobné informace k vdovským a vdoveckým důchodům lze získat na webových stránkách ČSSZ (https://www.cssz.cz/web/cz/vdovsky-vdovecky-duchod ).